,

Zayıflama hakkında en çok yapılan 10 YANLIŞ

Nasıl zayıflanacağını, zayıflamak için neler yapılması gerektiğini, nelere dikkat edilmesi gerektiğini etrafta bilmeyen yoktur. Fakat her ne dense etrafta bir o kadar da kilolu insanlar hiç eksik olmaz. Demek ki bir noktada insanoğlunun yaptığı bazı hatalar var. Gelelim bunların neler olduğuna.

1- Zayıflamaya pazartesileri başlayıp salı günü bırakmak

Genelde her kadının karakteristik özelliği hafta sonu aldığı aşırı kaloriler nedeniyle pazartesi zayıflamaya karar vermektir. Fakat maalesef bu oranın sadece yüzde 10’u devam eder, diğerleri salı günü dökülür. Pazartesi günü büyük umutlarla başlayan zayıflama hayalleri 24 saat sonra yani salı günü sona erer.

2- Ufak kaçamaklar

 

Tam bir zayıflama programı içindeyken bir davet, bir organizasyon ya da ikram edilen bir abur cubur sizin iradenizle olan sınavınızdır. İnsanoğlunun sol yanındaki şeytan ufak bir kaçamağın zararı olmayacağını söyler ve nedense aynı insanoğlu o şeytanın teklifine çok açıktır.watch Half Girlfriend 2017 movie online now

3- Hareketsiz yaşam

 

Nasıl olsa diyet yapıyoruz deyip patates gibi oturmak zayıflamada yapılan en büyük hatadır. Hele ki aşırı kilolu kişilerin diyetle zayıfladığı doğrudur fakat sporsuz diyet şişman kişilerin zayıflarken ciltlerinin sarkmasına neden olur. Ayrıca sporsuz diyet zayıflamada tek başına çok da başarılı olmamaktadır.

4- Az su içmek

İnsanlar susama güdüsünü günlük hayatta çok önemsemezler. Ama aslında sağlıklı olmak için günde en az 2 litre su içmek şarttır. Su çok iyi bir antioksidandır ve aynı zamanda sindirimi çok kolaylaştırıcıdır. Suyun dışındaki hiçbir içecek suyun yerini tutmaz. Dolayısıyla çok sıvı tüketiyorum diye düşünmek büyük hatadır.

5- Diyet ürünlerini çok yemek

Eski beslenme alışkanlıklarını değiştirmeye karar veremeyen kişiler diyet ürünlerden aşırı miktarda tüketerek sağlıklı beslendiklerini ve bu sayede kilo vereceklerini düşünürler. Fakat diyet ürünlerin hiçbiri kalorisiz değil, sadece kalorisi azaltılmıştır. Diyet ürün paketlerinin arkalarında besinlerin belli miktarda kaç kalori olduğu yazılmaktadır. Buradan yola çıkarak diyet ürünlerini de çok tüketmeden günlük kalori alımını dengelemek gerekir.

6- Karbonhidrat tüketmek

Karbonhidrat besin grubu olarak adı yağ ya da şeker olmasa da vücuda girdiğinde şekere dönüşüp ihtiyaç fazlası olduğunda yağ olarak depolanır. Dolayısıyla hamur işleri, pirinç, un, tatlılar gibi karbonhidratlar kilo aldırmaktadır. Zayıflamak isteyen kişilerin tüketmesi yasak olan ilk besin grubu karbonhidrattır.

7- Meyveyi çok yemek

Meyvenin sağlıklı olduğunu ve herkesin vitamin ihtiyacını karşılamak için yenilmesi gerektiğini herkes bilir. Ancak meyve her ne kadar masum gibi görünse de aslında içeriğinde fruktoz denen meyve şekeri bulunmaktadır. Dolayısıyla kilo vermek isteyen kişiler vücuduna alması gerektiği şeker miktarını dengelemek için meyveyi de dengeli tüketmeleri gerekmektedir. Aksi halde fazla meyve şekeri vücutta yağ olarak depolanmaktadır.

8- Bilinçsiz diyetler

Zayıflamaya karar verme aşaması ya bir giysinin üzerine olmaması, ya vücudunda fark ettiği yağlanma anı ya da çevredeki birinin uyarması esnasında meydana gelmektedir. Bir sonraki aşama ise beslenme düzenini değiştirmektir. Akla ilk gelen şey internetten bulduğu ya da çevredeki birinin yaptığı diyet programını uygulamaktır. Diyet programı kişiye özgü olmalıdır. Çünkü herkesin yapısı, metabolizması, beslenme alışkanlıkları farklıdır. Başkasının yaptığı diyetleri uygulamak oldukça bilinçsiz bir harekettir ve genelde sonuç vermez. Beslenme düzenini oluşturmak için mutlaka uzman bir diyetisyene danışılmalıdır.

9- Öğün atlamak

Zayıflama işini yeterince kavrayamamış, bilinçsiz kişilerin genelde yaptığı hata öğün atlamaktır. Burada düşünülen şey daha az yemekle daha hızlı ve çok kilo verileceğidir. Fakat vücudu bir arabaya, besinleri de benzine benzetirsek arabanın gitmesi ve yol alması için benzine ihtiyacı vardır. Yani yağ yakımı için bile yemek yemek gerekmektedir. Aksi halde metabolizmayı yavaşlatıp kilo verme azaltılmış olur.

10- Alkol tüketimi

Alkol yapısı itibariyle vücutta şekere dönüşmektedir. Üstelik alkolün kalorisi çok fazladır. Zayıflama programında olan kişiler beslenme düzenini dengelerken alkolden uzak durmalıdır. Aksi taktirde zayıflama programı sonuç vermez ve kişi hatayı kendi metabolizmasında arar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir